Çocuk Psikoloğu yerine “Çocuk ve Ergen Psikoloğu” unvanı kullanılabilir. Aynı şekilde pedagoglar da çocuk psikolojisi yerine “Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı” unvanı kullanabilir. Çocuk Psikoloğu, Psikolog başlığı altında incelenir.

Çocuk ve Ergen Kime denir?

Türkiye’de 0-18 yaş arasındaki bireyler çocuk olarak tanımlanmakta ve her yaş grubuna göre alt yaş grupları şu şekilde sınıflandırılır;

  • 0-2 yaş: Bebeklik Dönemi,
  • 3-6 yaş: Okul Öncesi Dönemi,
  • 7-12 yaş: Okul Çağı Dönemi,
  • 12-14 yaş: Erken Ergenlik Dönemi,
  • 14-18 yaş: Ergenlik Dönemi

Tüm bu yaş gruplarını ayrıntılı belirtmek yerine “Çocuk ve Ergen” başlığı altında 0-18 yaş çocuklar incelenmektedir. Özellikle ergenler büyüme arzusu içinde olduğu için çocuk kelimesinden nefret eder ve kendilerine çocuk olarak hitap edilmeyi neredeyse hakaret derecesinde algıladıklarından uzmanlar bu yaştaki çocuklara “çocuk” demek yerine “ergen” demeyi tercih etmektedir. Aynı zamanda ergenlerin özellikleri ve sorunları daha küçük yaş grubundan tamamen farklı olduğu için ruh sağlığı alanında böyle bir ayrım işlevsel bir yere de sahiptir.

Bu internet sitemizde ergen psikoloğunun önemi ve yetkinliklerini site içerisinde gezinerek okuyabilir, detaylı tanı ve psikolojik destek için tarafımıza ulaşabilirsiniz.