uzman-pedagog-izmir

Pedagog (Çocuk Psikolojisi Uzmanı) Kimdir? Kimler Pedagog Olabilir?

Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız bir meslek olan pedagogluk, çocuk psikolojisi uzmanlığı olup pedagoji (çocuk psikolojisi) eğitimi almış kişilerin kullanabileceği bir ünvandır. Ancak günümüzde, birçok psikolog, rehber öğretmen, psikolojik danışman ve hatta çocuk gelişimi uzmanı dahi kendine rahatlıkla “pedagog” sıfatını uygun görmektedir. Bu oldukça yanlış bir davranış olmasıyla birlikte yasal olarak suçtur.

“Pedagog” kelimesi, Eski Yunancadaki “paidagogos” kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı ise “çocuklara eğitim veren öğretmen” demektir. Günümüzde bir pedagog, çocukların gelişimi, psikolojisi ve eğitimiyle ilgilenen ve bu işin eğitimini almış bir profesyoneldir. Bir pedagog, çocuk psikolojisi ile olduğu kadar çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında da bilgi sahibidir.

1982 yılında yayımlanan 2547 Sayılı Kanun’un ardından Türkiye’deki üniversitelerde “Pedagoji” bölümleri kapatılmış, sistemdeki bu boşluğun neticesinde, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunları pedagog olarak çalışmaya başlamıştır. Oysaki bir rehber öğretmen ya da psikolojik danışman çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitimi alanında yüksek lisans yapsa dahi “Pedagog” ünvanı alamaz. Artık Türkiye şartlarında pedagog olmak için hem çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi ve çocuk eğitimi üzerine eğitim alınmalı ve yüksek lisans yapılmalıdır. Bunların yanı sıra, çocuklarla iç içe bir hayat geçirilmeli ve tüm bilgiler, pratikte test edilerek benimsenmelidir. Bu nedenle bir pedagogun okullarda, hastanelerde, kreşlerde ve kliniklerde çalışarak tecrübe kazanması ve alanında uzman pedagoglardan kesintisiz olarak uzun süre eğitim alması gerekmektedir.

Bu eğitimlerin haricinde eğitim sahibi olanların ısrarla kendilerine pedagog demesi, hem etik dışı hem de yasa dışıdır. Çünkü pedagog, çocuk psikolojinden, çocuk gelişiminden ve çocuk eğitiminden anlayan ve bu üç sistemi bir arada koordineleri bir şekilde yürütebilen uzmandır. Bilinçli ve uzman bir pedagogun danışmanlığında büyüyen bir çocuğun problemleri ile daha kolay yüzleşip daha çabuk çözüm ürettiği, hızlı ve etkili bir şekilde öğrendiği, gelişimindeki sorunların en aza indiği ve özgüven sahibi olduğu, araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Bir pedagogun ruhsal ya da fiziksel sorun teşhis ederek ilaç yazması mümkün değildir. Pedagog, şüphelendiği durumlarda ancak ve ancak ebeveynleri çocuğu bir çocuk psikiyatrına götürmeleri konusunda uyarabilir. Çocuk psikiyatrı istediği takdirde pedagog ile birlikte çalışabilir.

Bir pedagogun nasıl bir eğitim alması gerektiğini ve çocuğunuza hangi konularda ne kadar danışmanlık edebildiğini öğrendiğiniz bu yazıdan sonra siz de danışmanınızın gerçek bir pedagoji eğitimi alıp almadığını öğrenebilirsiniz. Çünkü pedagoji sadece ve sadece uzmanlarla çalışılması gereken bir alandır ve hem çocuğunuz hem de sizin için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Uzman Klinik Psikolog Sinem Malkoç Hem Çocuk ve Ergen Psikoloğu hem de Pedagog’tur.

İzmir Pedagog ve Çocuk Psikolojisi Uzmanı arıyoruzsanız bize ulaşın.