Çocuk Psikoloğu Kimdir?

Üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü 4 senelik lisans programından mezun olanlara psikolog denir.

Bu mezunlar sadece psikolog unvanı alabilir. Psikologlarında yetişkinlere psikoterapi verebilmesi için yüksek lisans yapması ve gerekli eğitimleri alması gereklidir. Diğer taraftan psikologlar çocuk psikolojisi ve eğitimi alanında uzmanlıkları olmadığından gerekli eğitim ve vizyona sahip olmadan, yeterli deneyim kazanmadan çocuklara bakmaları hem etik değildir, hem de çok sakıncalıdır. Çocuk psikolojisi alanında kendi uzmanlaştıran, çeşitli eğitim ve kurslara katılan psikologlar kendilerini yeterli hissettikleri konu başlıklarında çocuklarla özellikle ergenlerle çalışabilirler.

Klinik Psikolog kime denir?

Klinik psikologlar klinik psikolojisi alanından yüksek lisans yapan ve hastanelerde çalışan psikologlara denir. Daha patolojik konulara bakar ve doktorlarla birlikte çalışırlar.

Kendi alanının sınırlarının farkında olan ve sadece kendi uzmanlık alanında çalışan, deneyimli, eğitimli, kaliteli uzmanları ve kurumsal Psikolojik Danışmanlık Merkezlerini ve klinikleri tercih etmeniz ruh sağlığınız açısından hayati önem taşımaktadır. Uzmanınızı seçerken özgeçmişini inceleyin, bunlardan emin olun ve diplomalarını kontrol edin.