Çocuklarda Yatak Islatma:

Çocukların çoğu üç yaş civarında gece kuru kalmaya başlarlar. Çocukta bu yaştan sonra yatak ıslatma problemi (enurezis) olduğunda anne-baba ilgilenmelidir.

Doktor enurazisin bir hastalık olmayıp çok sık görülebilen bir belirti olduğunu vurular. Geçici bazı durumlarda, özellikle çocuk hasta olduğunda da görülebilir. Anne-babanın bilmesi gerekn bazı bilgiler şunlardır:

  • Üç yaşından sonra çocukların ortalama yüzde 15 ‘i yatak ıslatırlar.
  • Erkekler kızlardan daha fazla yatak ıslatırlar.
  • Yatak ıslatma ailevi özellik gösterebilir.
  • Genellikle ergenlikle yatak ıslatma geçer.

Üç veya dört yaşından sonra devamlı yatak ıslatma nadiren böbrek veya mesane problemine bağlı olabilir. Yatak ıslatma bazen uyku bozukluğuyla ilişkilidir. Çoğu vakalarda neden çocuğun mesane kontrolünün gelişmesinin normalden daha yavaş olmasıdır. Yatak ıslatma çocuğun ilgi gerektiren huzursuzluk ve duygularının sonucuyla olabilir.

Yatak ıslatmaya neden olabilen değişik heyecansal nedenler vardır. Örneğin, aylar veya yıllardır gece kuru kalkan bir çocukta yatak ıslatmanın başlaması güvensizlikle ilgili yeni korkularını yansıtabilir. Çocukta kendini güvensiz hissetmeye yol açan, yeni bir yere taşınma, aile bireylerinden birini kaybetme veya genellikle eve yeni bir bebeğin gelmesi gibi bir olayı takip edebilir. Bazen bir müddet kuru kaldıktan sonra yatak ıslatma çocuğun tuvalet eğitiminin aşırı olmasına bağlı olabilir.

Anne-baba çocuklarının yataklarını kasten ıslatmadıklarını ve yaptıkları için genllikle utandıklarını hatırlamalıdır. Çocukları utandırmak ve ayıplamaktan ziyade anne-babalar çocuklarına cesaret vermeli ve yakında yataklarında kuru kalkmanın mutluluğunu yaşayacaklarına inandıklarını göstermelidir. Bir çocuk doktorunun tavsiyeleri genellikle yardımcı olur.

Bazı durumlarda yatak ıslatma problemi anne-baba, aile doktoru veya çocuk doktoru tarafından çözülemez. Bazen çocukta ek olarak sürekli hüzünlülük veya huzursuzluk, yeme veya uyku alışkanlığında değişme gibi duygusal problemler görülebilir. Bu durumlarda anne ve baba yatak ıslatmanın nedeni olabilecek fiziksel ve duygusal problemleri değerlendirecek bir çocuk ve ergen psikoloğu ile konuşmak isteyebilir.